آب دریاچه ارومیه ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به افزایش آب دریاچه ارومیه گفت: میزان حجم آب این دریاچه به یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است و امروز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش را نشان می دهد.

فرهاد سرخوش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه امروز به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۷۱ سانتی متر رسید، افزود: تراز نگین آبی آذربایجان نسبت به سال گذشته سه سانتی متر بیشتر است.
وی ادامه داد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه نیز به ۲ هزار و ۲۴۲ کیلومتر مربع رسیده است.
سرخوش با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه نیازمند فرهنگسازی صحیح مصرف آب در حوزه کشاورزی است، گفت: هدررفت آب در حوزه کشاورزی خسارت جبران ناپذیری به منابع آبی وارد می کند که در تلاش برای نهادینه کردن آبیاری مدرن در اراضی حوضه آبریز دریاچه هستیم.
وی ادامه داد: کمبود آب در کشور جدی است و مردم را باید با مشکلات کم آبی، مصرف بهینه آب و خطرات اتمام آب های زیرزمینی آشنا کنیم.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از اختصاص ۲۱ میلیارد ریال برای تامین هزینه های آموزشی فرهنگی سازی برای اصلاح الگوی مصرف آب خبر داد.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد

 

 

 

 

 

دیدگاه ها