تهدید سلامت ۲۰ میلیون ایرانی با چالش‌های جدی خشکی دریاچه ارومیه

دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

خشکی دریاچه ارومیه سلامت ۲۰میلیون ایرانی را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد.‌ به گزارش ایسنا، «محمدمهدی شهریاری»، استاندار آذربایجان غربی یکی از مهم‌ترین مشکلات سلامت کشور و بویژه آذربایجان غربی را چالش‌های زیست محیطی و خشکی دریاچه‌ها و تالاب‌های استان عنوان کرد و افزود: ادامه روند خشکی دریاچه ارومیه، ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را با چالش‌های جدی از نظر سلامت مواجه خواهد کرد و نباید از این موضوع غافل باشیم.

شهریاری با بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی استان ۸ درصد حقابه کشاورزی استان به‌ منظور تأمین آب دریاچه ارومیه باید کاهش یابد، خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی باید به ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب در بین کشاورزان اقدام کند. وی با تأکید بر اینکه مسئولان شهرستان‌ها باید در قالب مجمع سلامت شهرستان‌ها به شناسایی معضلات و چالش‌های حوزه سلامت پرداخته و راهکارهای لازم را برای رفع این مشکلات ارائه دهند، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین هدف مجمع سلامت، تأمین سلامت جامعه با افزایش مشارکت مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه سلامت است و این موضوع باید به جد در سطح همه شهرستان‌ها پیگیری و اجرایی شود.

با تلاش مأموران یگان حفاظت و همکاری دادگستری آذربایجان غربی، یک‌هزار و ۴۸۲ هکتار از اراضی ملی واقع در این استان رفع تصرف شد و در اختیار دولت قرار گرفت.
«میرصمد سیدموسوی»، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی افزود: از ابتدای امسال تاکنون یک هزار و ۵ فقره پرونده تخریب و تصرف در آذربایجان غربی تشکیل و جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارجاع شده است. با رسیدگی به این پرونده‌ها در محاکم قضایی، علاوه بر بازگشت زمین‌های ملی به حاکمیت دولتی، متعرضان به منابع طبیعی به پرداخت ۵۸۰ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند. در حال حاضر نیز یک هزار و ۴۰۰ پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی در آذربایجان غربی درحال بررسی در محاکم قضایی است.
به گفته وی، پرونده‌های تخریب و تصرف در عرصه‌های ملی در سطح استان بخصوص در مناطق زاگرسی و رویش جنگلی با هماهنگی‌های انجام شده با مراجع قضایی در سریع‌ترین زمان ممکن مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. بعد از صدور احکام قضایی لازم بلافاصله اقدامات خلع ید و اعاده به وضع سابق با هماهنگی و با استفاده از امکانات موجود در یگان حفاظت و سایر دستگاه‌های اجرایی و با استفاده از توان عوامل نظامی و انتظامی انجام می‌شود.
وی از مردم استان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخریب و تصرف در مناطق جنگلی و مرتعی و آتش‌سوزی و قطع درختان و چرای غیرمجاز دام موضوع را به شماره تلفن ۱۵۰۴ یا سامانه پیام کوتاه ۱۰۰۰۰۰۰۰۱۵۰۴ گزارش دهند.

دیدگاه ها